Filmové klapky (Minisalon Zlín)

Myšlenka, jak unikátně zviditelnit Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež a současně podpořit tvorbu mladých filmových tvůrců, vznikla v roce 1998 ve Zlíně.S nápadem oslovit malíře, kreslíře, výtvarníky, ale také známé „malující“ herce, zpěváky a fotografy, aby originálně ztvárnili dřevěnou filmovou klapku a své dílo věnovali do festivalové aukce, přišli tehdejší výkonný ředitel festivalu Zdeněk Skaunic a galerista Miloslav Daříček.

Z původních 26 účastníků v roce 1999 se počet umělců, kteří každoročně podporují svojí originální klapkou tvorbu mladých filmařských talentů, rozrostl na 120. Před samotnou aukcí v závěru MFFDM ve Zlíně jsou „malované“ klapky k vidění na několika místech v republice, např. v Divadle Hybernia v Praze a v několika dalších obchodních a kulturních centrech v Mladé Boleslavi, Brně a Zlíně.

Jsem velmi potěšena, že od roku 2007 jsem organizátory festivalu oslovována a mohu se tak aktivně účastnit této velice příjemné a záslužné akce také já. Díky tomu v červnu vždy s velkou radostí a očekáváním, jaké bude aktuální festivalové dění, přijímám pozvání na několik dní do Zlína. Osobní setkání s přáteli a kamarády výtvarníky je pro mě vždy velkým svátkem, protože se obvykle potkáváme jenom jednou ročně, o to srdečnější naše setkání jsou. Jsme již taková „velká rodina klapkařů“, která se rok od roku rozrůstá. Sdělujeme si, co je nového, hodnotíme si navzájem klapky a upřímně si držíme palce při dražbě, která se pro každého z nás rovná přímo adrenalinovému zážitku ? kdo a za kolik letos vydraží! A naše společné „klapkování“ se nedávno posunulo ještě dál. V červnu letošního roku se někteří výtvarníci zúčastnili společné výstavy svých děl v Zábřehu na Moravě s názvem: Klapkaři poprvé.

Další, již sedmá klapka, leží na polici v mém ateliéru a já právě hledám inspiraci a přemýšlím, o čem letos asi bude…

Prázdná klapka

Filmová klapka 2014

Právě dokončená filmová klapka pro rok 2014 nese název „Poslední porada před natáčením“. Klapka je již po několikáté inspirovaná velikány světového filmu, pracovat se na ní začalo 26.11. 2013  a dokončena byla dne 28.12.2013. Je to již sedmá klapka v pořadí a během jarních měsíců poputuje po mnoha výstavách po celé České republice v rámci Dětského filmového festivalu. Níže se můžete podívat na jednotlivé fáze jejího vzniku.

Fáze 1

Fáze 2

Fáze 3

Fáze 4

Fáze 5

Fáze 6